In Maine: IBEW Local 1837
16 Old Winthrop Road
Manchester, ME 04351
Phone: (207) 623-1030, Fax: (207) 621-8384
In New Hampshire:
680 Central Avenue, Suite 202
Dover, NH 03820
Phone: (603) 743-1652, Fax: (603) 743-1654

2014 ME & NH AFL-CIO Candidate Endorsements

Maine AFL-CIO 2014 Candidate Endorsements

To download a complete printable list of Maine endorsements you can click here. The following is a list of all 2014 candidates officially endorsed by the Maine AFL-CIO for federal and state offices. The candidates were endorsed based on their voting records and demonstrated commitment to supporting Maine workers and families. For more information about the 2014 endorsement process, please call the IBEW Union Office at (207) 623-1030.

For ME Governor:                            Michael Michaud

For U.S. Senate:                              Shenna Bellows

For Congress, ME CD1:                   Chellie Pingree

For Congress, ME CD2:                   Emily Cain

 

Maine State House of Representatives

 

House 1 Deane Rykerson
House 5 Joshua Plante
House 6 Mark Eves
House 7 Joachim Howard
House 8 Christopher Babbidge
House 9 Diane Denk
House 10 Amy Davidoff
House 11 Ryan Fecteau
House 13 George Hogan
House 14 Barry Hobbins
House 15 Justin Chenette
House 18 Anne-Marie Mastraccio
House 19 William Noon
House 20 Bettie Harris-Howard
House 21 James Campbell
House 24 Mark Bryant
House 25 Jennie Butler
House 27 Andrew McLean
House 28 Dwight Ely
House 30 Kimberly Monaghan-Derrig
House 31 Terry Morrison
House 32 Scott Hamann
House 33 Rosemarie DeAngelis
House 35 Dillon Bates
House 36 Denise Harlow
House 37 Richard Farnsworth
House 38 Matthew Moonen
House 39 Diane Russell
House 40 Benjamin Chipman
House 41 Erik Jorgensen
House 42 Peter Stuckey
House 43 Mark Dion
House 45 Dale Denno
House 46 Anne Graham
House 47 Janice Cooper
House 48 Sara Gideon
House 49 Matthea Daughtry
House 50 Ralph Tucker
House 51 Jay McCreight
House 52 Jennifer DeChant
House 54 Denise Tepler
House 55 Alice Eliott
House 58 Michel Lajoie
House 59 Margaret Rotundo
House 60 Jared Golden
House 61 Heidi Brooks
House 62 Gina Melaragno
House 63 Wayne Werts
House 64 Bettyann Sheats
House 67 Bonnie Lewis
House 68 Christine Powers
House 71 Dennise Whitley
House 72 James Bradley
House 73 Robert Kirchherr
House 74 Paul Gilbert
House 75 Charles Dingman
House 76 Richard Tracy
House 77 Alan Tibbetts
House 82 Rachel Sukeforth
House 83 Gay Grant
House 84 Charlotte Warren
House 85 Donna Doore
House 86 Monica Castellanos
House 87 Timothy Marks
House 90 Michael Devin
House 91 Jeffrey Evangelos
House 92 Charles Kruger
House 94 Joan Welsh
House 96 Christine Burstein
House 97 Erin Herbig
House 98 Joseph Brooks
House 99 Brian Jones
House 100 David Bright
House 101 James Davitt
House 106 Stanley Short
House 107 Jeffrey McCabe
House 108 Karen Kusiak
House 109 Thomas Longstaff
House 110 Henry Murphy Beck
House 113 Edward David
House 114 Guy Iverson
House 115 Matt Peterson
House 116 Malcolm Gill
House 117 Callie Pecunies
House 120 Donald Crossman
House 121 Robert Duchesne
House 122 Michelle Dunphy
House 123 Ryan Tipping-Spitz
House 124 Aaron Frey
House 125 Victoria Kornfield
House 126 John Schneck
House 127 Adam Goode
House 128 Arthur Verow
House 129 Teresa Montague
House 130 Emery Deabay
House 131 Veronica Magnan
House 132 Louis Luchini
House 133 Ralph Chapman
House 134 Walter Kumiega
House 135 Brian Hubbell
House 137 Oscar Emerson
House 138 Robert Alley
House 139 Katherine Cassidy
House 140 Harold Clark
House 143 Stephen Stanley
House 146 Troy Haines
House 147 Robert Saucier
House 148 Alan Whittemore
House 150 Daniel Martin
House 151 John Martin

 

Maine State Senate
Senate 1 Ken Theriault
Senate 2 Michael Carpenter
Senate 3 Craig Heavey
Senate 4 David Ziemer
Senate 5 James Dill
Senate 6 Anne Perry
Senate 7 Theodore Koffman
Senate 8 Paul Davis
Senate 9 Geoffrey Gratwick
Senate 10 Jaric Fontaine
Senate 11 Jonathan Fulford
Senate 12 David Miramant
Senate 13 Christopher Johnson
Senate 16 Colleen Lachowicz
Senate 17 Thomas Saviello
Senate 18 John Patrick
Senate 19 Rose Rogers-Wells
Senate 20 John Cleveland
Senate 21 Nathan Libby
Senate 22 Guy Desjardins
Senate 23 Eloise Vitelli
Senate 24 Stanley Gerzofsky
Senate 25 Catherine Breen
Senate 26 Bill Diamond
Senate 27 Justin Alfond
Senate 28 Anne Haskell
Senate 29 Rebecca Millett
Senate 30 James Boyle
Senate 31 Linda Valentino
Senate 32 David Dutremble
Senate 33 John Tuttle
Senate 34 Richard Burns

New Hampshire AFL-CIO 2014 Candidate Endorsements

To download a complete printable list of New Hampshire endorsements you can click here. The following is an updated list of all 2014 candidates officially endorsed by the New Hampshire AFL-CIO for federal and state offices. The candidates were endorsed based on their voting records and demonstrated commitment to supporting New Hampshire workers and families. For more information about the 2014 endorsement process, please call NH AFL-CIO at (603) 623-7302.

For NH Governor:                            Maggie Hassan

For U.S. Senate:                               Jeanne Shaheen

For Congress, NH CD1:                   Carol Shea-Porter

For Congress, NH CD2:                   Ann Kuster


2014 State Senate Candidate Endorsements:

Senate District        01               Jeff Woodburn

Senate District        02               Carolyn Mello

Senate District        03               John R. White

Senate District        04               David H. Watters

Senate District        05               David Pierce

Senate District        06               Richard Leonard

Senate District        07               Andrew Hosmer

Senate District        08               Linda Tanner

Senate District        09               Lee Nyquist

Senate District        10               Molly Kelly

Senate District        11               Roger Tilton

Senate District        12               Peggy Gilmour

Senate District        13               Bette Lasky

Senate District        14               Kate Messner

Senate District        15               Dan Feltes

Senate District        17               Nancy Fraher

Senate District        18               Donna Soucy

Senate District        19               Kristi St. Laurent

Senate District        20               Lou D'Allesandro

Senate District        21               Martha Fuller Clark

Senate District        23               Donna Schlachman

Senate District        24               Chris Muns

 

2014 New Hampshire Executive Council Candidate Endorsements:

District 2                Colin Van Ostern

District 3                Robin McLane

District 4                Christopher C. Pappas

 

2014 New Hampshire House of Representatives Candidate Endorsements:

BELKNAP COUNTY

Belknap 02                        Lisa DiMartino

Belknap 03                        Thomas William Dawson

Belknap 03                        Maureen Baxley

 

CARROLL COUNTY

Carroll 01                          Erik Corbett

Carroll 02                          Tom Buco

Carroll 02                          Mark Hounsell

Carroll 02                          Syndi White

Carroll 04                          Nick Vazzana

Carroll 06                          Keith Simpson

Carroll 07                          Edward A. Butler

 

CHESHIRE COUNTY

Cheshire 01                      Paul Berch

Cheshire 03                      Daniel Adams Eaton

Cheshire 06                      Timothy N. Robertson

Cheshire 09                      Richard Ames

Cheshire 09                      Douglas Ley

Cheshire 11                      Susan Emerson

Cheshire 12                      F. Barrett Faulkner

Cheshire 13                      Henry A.L. Parkhurst

Cheshire 14                      Patricia Martin

 

COOS COUNTY

Coos 04                              Troy Merner

Coos 04                              Herb Richardson

Coos 05                              John E. Tholl, Jr.

 

GRAFTON COUNTY

Grafton 03                         Susan Ford

Grafton 07                         Jim Aguiar

Grafton 08                         Suzanne Smith

Grafton 09                         Judy Wallick

Grafton 11                         Chuck Townsend

Grafton 13                         Richard Abel

Grafton 13                         Andrew A. White

Grafton 15                         Teran Lee Mertz

 

HILLSBOROUGH COUNTY

Hillsborough 01                Marjorie Porter

Hillsborough 01                Gilman Shattuck

Hillsborough 07                Brendon S. Browne

Hillsborough 08                Jeff Goley

Hillsborough 09                Linda DiSilvestro

Hillsborough 09                William J O'Neil

Hillsborough 10                Patrick Long

Hillsborough 11                Robert Walsh

Hillsborough 14                Mary Heath

Hillsborough 16                David McCloskey

Hillsborough 16                Barbara Shaw

Hillsborough 17                Jon Hopwood

Hillsborough 17                Timothy J. Smith

Hillsborough 18                Patricia Cornell

Hillsborough 19                Bob Backus

Hillsborough 21                Brenda Ellen Grady

Hillsborough 21                Jo Ann Rotast

Hillsborough 24                Peter R. Leishman

Hillsborough 26                Melanie Levesque

Hillsborough 26                Gale Taylor

Hillsborough 28                Sylvia E. Gale

Hillsborough 28                Jan Schmidt

Hillsborough 28                Thomas D. Woodward

Hillsborough 29                Suzanne Harvey

Hillsborough 29                Peggy McCarthy

Hillsborough 29                Suzanne Mercier Vail

Hillsborough 30                Mariellen J. MacKay

Hillsborough 30                Cindy Rosenwald

Hillsborough 31                David E. Cote

Hillsborough 31                Mary J. Gorman

Hillsborough 33                Ken Gidge

Hillsborough 33                Troy Saunders

Hillsborough 34                Allison Nutting

Hillsborough 34                Timothy Soucy

Hillsborough 36                Linda C. Harriott-Gathright

Hillsborough 36                Michael B. O'Brien, Sr.

Hillsborough 37                Jeremy Muller

Hillsborough 37                Kevin P. Riley

Hillsborough 37                Alejandro Urrutia

Hillsborough 38                Richard D. McNamara

Hillsborough 42                Daniel J. Sullivan

Hillsborough 43                Benjamin C. Baroody

Hillsborough 44                Mark L. Proulx

Hillsborough 45                Carlos Gonzalez

 

MERRIMACK COUNTY

Merrimack 02                   Scott A. Burns

Merrimack 02                   Lucy Natkiel

Merrimack 03                   Leigh A. Webb

Merrimack 03                   Deborah H. Wheeler

Merrimack 04                   Tom Schamberg

Merrimack 06                   Barbara C. French

Merrimack 09                   George L. Saunderson

Merrimack 11                   Steve Shurtleff

Merrimack 12                   Paul Henle

Merrimack 13                   June M. Frazer

Merrimack 19                   Christy Dolat Bartlett

Merrimack 20                   Richard W. DeBold

Merrimack 20                   David Doherty

Merrimack 20                   Dianne E. Schuett

Merrimack 21                   Denis R. Beaudoin, Sr.

Merrimack 21                   Mary E. Frambach

Merrimack 22                   Alan Turcotte

Merrimack 23                   Dennis D'Ovidio

Merrimack 23                   Robert E. Martel

Merrimack 25                   David Karrick

Merrimack 26                   Lorrie J. Carey

Merrimack 27                   Mary Stuart Gile

Merrimack 27                   Chip Rice

Merrimack 28                   Katherine D. Rogers

 

ROCKINGHAM COUNTY

Rockingham 02                 Hal Rafter

Rockingham 04                 Stephen D'Angelo

Rockingham 04                 Charlotte Lister

Rockingham 05                 Ted Combes

Rockingham 05                 Tam Siekmann

Rockingham 05                 Gary Vermillion

Rockingham 05                 Lisa I. Whittemore

Rockingham 06                 Mary L. Till

Rockingham 08                 Fred Doucette

Rockingham 08                 Camron Iannalfo

Rockingham 08                 Dennis Iannalfo

Rockingham 08                 John J. Manning, Jr.

Rockingham 13                 Carol Croteau

Rockingham 14                 Harlan Cheney

Rockingham 17                 Marcia Moody

Rockingham 19                 Everett Lamm

Rockingham 19                 C. David London

Rockingham 21                 Robert Renny Cushing

Rockingham 24                 David A. Borden

Rockingham 30                 Jackie Cali-Pitts

Rockingham 32                 Maureen R. Mann

Rockingham 33                 Steven J. Woitkun

Rockingham 36                 Patricia Lovejoy

Rockingham 37                 E. Elaine Andrews-Ahearn

 

STRAFFORD COUNTY

Strafford 01                      Larry Brown

Strafford 02                      Martin G. Laferte

Strafford 03                      Bob Perry

Strafford 03                      Ellen Phillips

Strafford 05                      Naida L. Kaen

Strafford 06                      Timothy Horrigan

Strafford 06                      Marjorie K. Smith

Strafford 06                      Janet G. Wall

Strafford 14                      Bill Baber

Strafford 16                      Len DiSesa

Strafford 17                      Peter Bixby

Strafford 18                      Roger R. Berube

Strafford 18                      Deanna S. Rollo

Strafford 23                      Tom Ransom

 

SULLIVAN COUNTY

Sullivan 01                         Lee Walker Oxenham

Sullivan 03                         Andrew Scott O'Hearne

Sullivan 04                         Larry Converse

Sullivan 05                         Raymond Gagnon

Sullivan 08                         Tom Laware

Sullivan 08                         Cynthia Page Sweeney

Sullivan 09                         Virginia O'Brien Irwin

Sullivan 10                         John R. Cloutier

Sullivan 11                         Linda Wooddell